سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
دوشنبه 92 مرداد 21 :: 7:17 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

دومین جلسه رای اعتماد به کابینه پیشنهادی روحانی در مجلس آغاز شد

دومین جلسه بررسی کلیت، اصول و خط مشی کلی برنامه‌های پیشنهادی دولت یازدهم و ترکیب هیئت وزیران معرفی شده و همچنین بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی و رای اعتماد به کابینه در مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس آغاز شد.
هم اکنون 195 از وکلای ملت در صحن علنی حضور دارند که بر این اساس کرسی 94 نماینده مجلس خالی است.
***حمید رسایی نماینده تهران به عنوان نماینده مخالف کلیات برنامه دولت یازدهم پشت تریبون قرار گرفت.
حمید رسایی: از برخی سخنان حسن روحانی بخصوص در عرصه سیاست خارجی تشکر می کنیم.
کشور ما تاکنون کابینه به این مسنی نداشته است. معدل سن دولت 60 سال است.
برخی وزرا مشکل قلبی دارند و چند بار سکته قلبی داشتند.
- نسل سوم چه گناهی کرده که از مدیران نسل اول که تورم 50 درصدی و آشوب خیابانی را رقم زدند، استفاده شود؟
- برای نقد برخی وزرای شما کافی است به نشریه گل‌آقا رجوع شود.
_ این کابینه میدان دار عملیات های بزرگ اجرایی نخواهدبود. کابینه شما  کابینه پشت کارتابل‌ها خواهد بود.
- آقای روحانی شعار اعتدال می دهد اما برخی وزرای پیشنهادی سابقه افراطی گری و حمایت از فتنه که شبه کودتا بود، و تعطیلی کلاس‌ها در فتنه و همراهی با فتنه‌گران دارند.
- آقای روحانی، شما محمدرضا صادق را به عنوان نماینده‌تان در شورای نگهبان معرفی کردید که بسیار منطقی عمل کرد و جلوی برخی فتنه‌گری ها را گرفت.
- یکی از چهره های شاخص در کابینه شما حضور در فتنه را هماهنگ با نهادهای امنیتی می‌دانند که قابل قبول نیست.
- آقایی که پشت تریبون مجلس به ما می‌گویی کاسب فتنه! آیا رهبر شما که بارها از فتنه‌گران سوال کرده و گفته چرا عذرخواهی نمی‌کنند، کاسب فتنه است؟
_ درباره حادثه سال 78 هم حرف زیادی داریم.
- خداراشکر  که امروز صف‌بندی‌های داخل شفاف‌تر شد. مردمی که مذاکرات را دنبال می‌کنند از خود می پرسند که آیا رهبری هم کاسب فتنه بود که فرمودند صدبار از آنها پرسیدم ولی جواب نمی‌دهند؟ برخی با واژه‌سازی و گفتن کاسب فتنه به دنبال به فراموشی سپردن فتنه هستند.
- به برخی گفتم چرا علیه فتنه موضع گرفتید، گفتند ما بعد از جلسه با رهبر معظم انقلاب به بعد موضع نگرفتیم. گفتم این اول دعوا بود، رهبری فرمودند موضع بگیرید ولی نگرفتید.
- تعداد قابل توجهی از وزرای پیشنهاد شده سابقه امنیتی دارند ولی برای وزارت خانه امنیتی، یعنی اطلاعات وزیری معرفی شده که سابقه امنیتی ندارد. آیا قرار است این وزارت خانه با مدیر در سایه اداره شود؟
- مگر آقای روحانی شما نبودید که گفتید نمی‌خواهم حکومت پادگانی درست کنم؟
- بسیاری از وزرای پیشنهادی تحصیل کرده غرب هستند. یکی از وزرای پیشنهادی در نوروز امسال برای اخذ گرین‌کارت مصاحبه داده است.
- روی حساس‌ترین وزارت خانه اقتصادی کشور چطور است که تحریم‌کنندگان ما از وزیر پیشنهادی نفت استقبال می‌کنند؟ چرا از وزیر پیشنهادی خارجه استقبال می‌کنند؟
- برخی وزرای پیشنهادی سابقه رد صلاحیت دارند. آیا معرفی آنها به معنای به چالش کشیدن  مجلس نیست؟
- درباره وزیر پیشنهادی نفت، آقای روحانی نامه خودشان درباره کرسنت به رئیس جمهور وقت را از یاد برده‌اند؟ در این نامه 4 تذکر دادید.
- مجلس را در بزنگاه‌ها قضاوت می‌کنند. الان بزنگاه است.
- از معدودی همکاران  گلایه می کنم که برخی جلسات را در رستوران ها و مجامع عمومی گرفتند بخصوص روسای یکی از کمیسیون های نظارتی. در اعتراض به اینکاربنده از کمیسیون اصل 90 استعفا می دهم و به کمیسیون دیگری می روم. من این موضوع را به ایشان گفتم که پشت تریبون خواهم گفت.
*ساعت 14:40: احمد توکلی به عنوان موافق کلیات کابینه پشت تریبون قرار گرفت.
پیش از سخنان توکلی، عثمانی نماینده بوکان در تذکر آئین‌نامه ای به نطق رسایی: وی رای مردم را تمسخر گرفته و دولت را دولت لب مرزی یاد کرده. ناطق باید درباره موضوع صحبت کند. وی روحانی را محاکمه کرد. درباره کلیات صحبت کرد؟ آقای لاریجانی شما باید جلویش را می‌گرفتید.
لاریجانی: خب ایشان مخالف بود دیگر.
عثمانی: باید درباره کلیات صحبت میکرد.
لاریجانی: وی می‌توانست درباره برنامه و ترکیب کابینه اظهارنظر کند و اشکالی ندارد.
ثنایی در تذکر آئین‌نامه‌ای دیگر: تذکر من مستند به ماده 24 و 113 آئین نامه است. باید تفاوت قائل شویم بین مخالفت با خط مشی دولت با خط کشیدن روی منافع ملی کشور و برگزاری یک انتخابات که حماسه سیاسی نام گرفته است. یکی از صحبت های ناطقین صبح امروز و صحبت یک ناطق الان، به معنای نادیده گرفتن رای مردم است.
لاریجانی: نه این به معنای نادیده گرفتن رای مردم نبود. شما حرفتان شبیه به آقای عثمانی است. و اقدام رسایی اشکال آئین‌نامه‌ای ندارد.
قاضی‌پور در تذکر آئین‌نامه‌ای: من تذکر 79 دارم.  راجع به جلسه چهارشنبه هفته قبل. من این بار به احترام شما از رسایی گذشت میکنم دفعه بعد گذشت نخواهم  کرد.
لاریجانی: نکته هفتادونهی نشنیدیما.
پیرموذن: من شنیدم. آنها که برای موسوی کار کردند، برای نخست وزیر امام کار کردند تا موقع اعلام نتیجه. رسایی زد به رئیس جمهور که تبلور اراده ملت است.
لاریجانی: شما هم تمام کنید که تمام شود. جنس هفتادونهی نیافتیم. این بحث ها وقت ما را دارد می‌گیرد.
کولیوند در تذکر ماده 79: یکی از ناطقین صبح بحثی را در تریبون مجلس مطرح کرد که در کشور پخش شد و این توهینی است به خطه بزرگ لر و قوم بزرگ لر. خیلی جالب نبود که مطرح کند اگر وزرایی معرفی شوند که مورد وثوق این فرد نباشند ما با چماق لری می زنیم. این منطق ندارد. قوم لر و ترک ها کسانی بودند که مقابل دشمنان بزرگ کشور ایستادند.
لاریجانی: ایشان توضیح داد و گفت مقصودش توهین نبوده و یک اصطلاح بوده. اینها اقوام شریفی هستند و بزرگواری قصد توهین نداشته.
کاظم جلالی: بر اساس ماده 79 من 5 دقیقه اجازه پاسخگویی دارم. رسایی صریحا به نطق من اشاره کرد. تعجب می کنم آقای لاریجانی می گوید که 79 نیست. من از عبارت مشمئز کننده رسایی درباره رهبری انقلاب عذرخواهی میکنم و متاسفم که وی این عبارت را به ساحت مقدس رهبری وارد میکند و برای اهداف سیاسی خود حاضر است حتی از رهبری اینگونه خرج کند که نماینده و همکارش را تضعیف کند. در ایام فتنه من برای یک سخنرانی دعوت شدم به دانشگاه رشت. شب که در هواپیما نشستم دیدم عزیزی کنار من نشسته و گفت من فرمانده ناحیه اجتماعی رشت هستم. برادرزاده رسایی در فتنه دستگیر شد و رسایی پدر نیروی انتظامی را درآورد برای آزادکردنش. برادر عزیز اگر ما نجابت میکنیم و از روزنامه رنگی 7 صفحه ای تو حرف نمیزنیم و از پولهایی که به روزنامه تو کمک می شود حرف نمی زنیم. اگر بخواهیم مانند تو صحبت کنیم ادبیاتش را بلدیم. من 14 سال جبهه بودم الان اتوکشیده هستیم و در مجلسیم. شما با بیان و قلمتان و اجازاتی که دارید به همه بتازید ... اینکار را نکنید. به مصلحت نیست. امروز به دنبال اینیم که اگر اندک شکافی در بین حاکمیت و ملت بود با این رای پوشانده شود. من صبح گفتم فتنه و فتنه گر محکوم است. اما باید مر کلام رهبری را عمل کنیم. شما چه قدر افراد را به خاطر ساکتین فتنه زدید. شما چقدر آقای لاریجانی را زدید. خوب شد؟ شما خودزنی کردید و دیدید نتیجه انتخابات چه شد؟ مردم تفکر شما را برنمی‌تابند.
لاریجانی: خوب است که این بحث فیصله یابد.
_ رسایی: خداراشکر که امروز مشروح مذاکرات حتی از تلویزیون هم پخش می شود. تعجب میکنم جلالی نطقی شیوا میکند و کسی مانعش نمی‌کند. و حتی لاریجانی به وی نمیگوید موضوع برادرزاده بنده چه ربطی به بنده دارد؟ آقای جلالی در موافقت صحبت کرد، خب مخالف باید در نقدش صحبت کند. طبیعی است که مخالف صحبت های موافق را نقد میکند. نکته دیگر اینکه طبیعتا حق پاسخگویی از تریبون مجلس برای برادر بنده که بسیار محترم و سالم است. با اینکه از مدیران اصلاحات بود اما فشارهای زیادی از مجلس ششم به ایشان آوردند که باج بدهد ولی باج نداد و از مدیرکلی سیاسی قزوین برداشتند. البته ما نظرات هم را نقد می کنیم. من هیچ فشاری در آن زمینه به نیروی انتظامی نیاوردم. آقای احمدی مقدم خوب است که گزارش آن حادثه را بدهند. فردی که آن برخورد را کرده بود با برادرزاده من، از ضوابط خارج شده بود و من آن را پیگیری کردم وگرنه فشاری درکار نبود. خوشحالم صف بندی ها امروز مشخص تر شد و شما ربط و بی ربط فرصت تذکر را به همه دادید.
-لاریجانی: اگرمنصفانه قضاوت کنید، برخی وقتی تذکر دادند من گفتم رسایی می تواند این حرفها را بزند. اما اگر صریحا یا تلویحا درباره کسی صحبت کنید، میتواند قانونا صحبت کند.
لاریجانی در پاسخ به درخواست وقت بزرگواری برای پاسخ: من از شما دفاع کردم و گفتم که منظورتان آن نبوده که توهینی شود.
*‌توکلی: پیش از دفاع کلی از کابینه، میگویم علت عدم توفیق نامزدهای اصولگرا این بود که اکثریت این جریان در سالهای گذشته هرچه رئیس جمهور کرد یا دفاع کردند یا نقد خوبی نکردند. هرچه مردم نالیدند اینها به داد نرسیدند لذا توجیه کننده و مسبب وضع موجود شناخته نشد. رفتار یک نامزد اصولگرا هم شبیه رئیس جمهور وقت بود و مردم را از اصولگرایان می‌ترساند.
مردم به اصلاح طلبان هم رویکردی نداشتند چرا که نامزدشان قبل از انتخابات در تمام نظرسنجی ها، وضع خوبی نداشت.
روحانی هیچ پیشنه اصلاح طلبانه ای از نظر جناحی نداشت و جزو اصولگرایان هم به حساب نمی آمد. انتقاداتش در بخصوص سیاست خارجی این امید را به وجود آورد که تغییری ایجاد شود. بویژه انصراف عارف و عقلانیت طیف مقابل، نشان دیگری بود که روحانی غیراصلاح طلب، اصولگرا هم نیست. در هر حال روحانی به ریاست جمهوری برگزیده شد و مردم و رهبری و رقیبان تبریک گفتند.
وضعیت فعلی حاصل مدیریت سابق است که تحریم ها هم آن را تشدید کرده است. کسری بودجه عظیم، ناکافی بودن ارز و دشواری واردات و نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها و تورم کمرشکن و بیکاری و تعطیلی واحدهای تولیدی و ... وجود دارد. در این موقعیت اگر دست به دست هم بدهیم امید رفع مشکلات وجود دارد.
نه موافقت امثال من با کابینه نامشروط است و نه مخالفت‌ها، مخالفتی 100 درصدی.
فتنه گری 88 اقدام علیه امنیت ملی، عدم تمکین به قانون اساسی و هنجارشکنی بود و عضویت آنها در کابینه درست نیست.
هرکس بخواهد در دولت نقش ایفا کند باید وفاداری‌اش به نظام را ثابت کند.
امیدواری زیادی وجود دارد که کابینه به سیاست های کلی رهبری پایبند خواهند بود.
دقت در سابقه تخصصی و تحصیلی نشان میدهد که عمده وزرای پیشنهادی از تخصص مرتبط برخوردارند.
یکی از شرایط دفاع من از کابینه، استواری رئیس  جمهور و کابینه در دفاع از حق هسته ای ملت ایران است. آقای ظریف تاکید کردند که از حق هسته‌ای ایران کوتاه نخواهند آمد.
بیرون آمدن از شرایط تورمی موجود در بهترین شرایط یعنی نبودن تحریم، حاکمیت عقل و تدبیر و یکپارچگی سیاسی حداقل 2-3 سال وقت می‌برد. لذا باید مهلت داد تا کار کنند.
اولین دلیل بنده برای موافقت با کلیات کابینه، مقابله با کوه مشکلات است. در دولت قبلی هم ابتدا موافقت کردم اما وقتی دیدم کارها چطور پیش می‌رود، مخالفت کردم.
از دولت روحانی تا جایی حمایت میکنیم که در مسیر عدالت، آزادی و استقلال و سایر ارزش‌ها گام بردارد.
باید واقع‌بین بود. این کابینه را دکتر حسن روحانی معرفی کرده نه علی لاریجانی/ قضاوت بنده و دوستان مثبت و حمایت است، رأی منفی به کسانی‌که صالح نمی‌دانیم، تأثیری در این حمایت ندارد.
ساعت 15:18 کریمی قدوسی به عنوان نماینده مخالف کلیات کابینه پشت تریبون قرار گرفت.
کریمی قدوسی: اگر فردای رأی‌گیری به وزیری رأی ندادیم، معنایش چوب لای چرخ دولت گذاشتن نیست. اگر درخواست می‌کنیم وزیر بهتری معرفی شود، برای کمک به شماست. قانون رأی اعتماد را وظیفه مجلس دانسته است.
- اینکه  گفتید 100 روزه مشکلات مردم را حل میکنیم، باعث امید مردم شد. چرا از صبح بیشتر مخالفان تاکیدشان روی فتنه است؟ چراکه فتنه بزرگترین خطر و تهدیدی بوده که از اول انقلاب اسلامی تا الان نظام و کیان اسلامی را در معرض تهدید قرار داده است.
کریمی قدوسی در ادامه سخنان خود، فرازهایی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره فتنه و فتنه‌گران را بازخوانی کرد
امروز مقام معظم رهبری همچون امام می‌گویند که آنها که فتنه کردند باید عذرخواهی کنند.
فتنه هزینه سنگینی به نظام تحمیل کرد. آقای روحانی! برخی وزرای پیشنهادی شما، وقت شما را خواهند گرفت و کابینه شما را به سمت تقابل با مجلس و ملت پیش می‌برند. بعضی وزرای پیشنهادی، دقیقاً‌ در مسائل مربوط به فتنه نقش بسیار فعالی داشتند. ما از دولت راستگویان حمایت میکنیم ولی این وزرای پیشنهادی تطابق ندارد با ادعاها. دانشگاه، دانشگاه، دانشگاه، محل تولید علم و قدرت، در فتنه‌ها سراغ مراکز پژوهشی و ... رفتند و طرحهای با ارزش را تخریب کردند. دانشگاه را به دست چه کسی می خواهید بسپارید دوباره؟ آنها که آن وضعیت مشخص را در گذشته داشتند؟
105 صفحه اسناد فتنه است که وزیر پیشنهادی اطلاعات انشاءالله بپردازند و نگویند من جلوی گزارش نویسی ها را میدهم.
کریمی قدوسی با نشان دادن برخی اسناد گفت، اینها 105 صفحه اسناد فتنه است. هدف آنها ایجاد بی ثباتی در کشور بود. اینها تاکتیک های بعد از فتنه شان است که دنبال کردند. نمایندگان باید به اینها توجه کنند. و انشاءالله آن چند نفری که همه روی آنها متفقند رای اعتماد نگیرند.
ساعت 15:31 منصوری آرانی نماینده کاشان، به عنوان موافق کلیات  کابینه پشت تریبون قرار گرفت.
وی گفت: مشی مجلس نهم اعتدالی است و رئیس مجلس هم بر اساس این مشی عمل کرده. طبیعی است که افراطیون موافق اعتدال نباشند و بحثهایشان برمبنای افراط باشد.
کاش مخالفان، برنامه‌های آقای روحانی را نقد می‌کردند. آنها که به روحانی رای دادند احساس کردند میتواند شغل ایجاد کند. آنها کسانی بودند که از معیشت بدشان در رنج بودند. مخالفین باید بحث میکردند که آیا برنامه آقای روحانی میتواند این بدی معیشتی را اصلاح کند یا خیر؟
امروز میلیون‌ها ایرانی مجلس را تماشا میکند و قضاوت میکند که کدامیک از ما صدای ملت را منعکس می‌کنیم.
به یک رنگی و صفا و تخصص کابینه رای دهیم. نه اینکه وارد ادبیاتی شویم و وارد کشمکش های سیاسی شویم. متاسفم برخی دوستان با بیان ادبیات و واژه‌هایی صحن مجلس را در وضعیت خوبی قرار ندادند.
انشاءالله با رای بالا و قاطع به کابینه روحانی، نشان خواهیم داد برنامه دولت، برنامه درستی است. ما با اکثر وزرا جلسه داشتیم و برنامه هایشان را دیدم و برنامه کلی روحانی در کمیسیون امنیت ملی بررسی کردم. وزرایی که تعیین کردند برخلاف گفته یکی از دوستان که فرمودند وزیر اطلاعات، اطلاعاتی نیست. من سالها با وی کار کردم. مجتهدی تیزهوش است. کارهای شبیه به اطلاعاتی انجام داده و برنامه هایش فوق العاده است.
دکتر دهقان وزیر پیشنهادی دفاع از بهترین وزرای پیشنهادی است و برنامه اش جامع است و خداروشکر مخالفی نداشت. ظریف هوشمندانه در مذاکرات وارد می شود. و برنامه هایش خوب است.
رحمانی فضلی هم بارها از مجلس رای گرفته و وزیر منعطفی است و فکر میکنم با رای بالایی رای می آورد.
اگر رایمان بالا باشد و با 250- 260،‌رای، رای اعتماد بیاورند، وزرا در عرصه بین المللی بهتر می توانند عمل کنند.
*ساعت 15:40، دستغیب نماینده شیراز به عنوان نماینده موافق کلیات پشت تریبون قرار گرفت.
دستغیب گفت: دلایل مخالفان در مخالفت باید قوی باشد ولی اینگونه نبود.
استفاده از وزیران مجرب برای پرهیز از آزمون و خطا قابل قبول است اما فراموش نکنیم گردش نخبگان را. شایسته است هیئت دولت کار با جوانان و آینده‌سازان میهن اسلامیمان را نیز در دستور کار قرار دهد تا دغدغه همکاران ما نیز مرتفع شود.
 قرائت جوابیه مهدی هاشمی در واکنش به نطق یک نماینده
علی لاریجانی گفت: در نطق یکی از آقایان از مهدی هاشمی نامی برده شد و حرف نادرستی زده شد که ایشان جوابیه‌ای دادند و من گفتم که مطابق آیین‌نامه دو برابر وقت می‌توانند مطلب ایشان را بخوانند.
در ادامه ضرغام صادقی، عضو هیات رییسه مجلس، جوابیه مهدی هاشمی را به شرح زیر قرائت کرد:
«بسم الله الرحمن الرحیم
امروز یکی از نمایندگان مخالف دولت تدبیر و امید در سخنانی که رگه‌هایی از عقلانیت، اعتدال و قانون در آن مشاهده نمی‌شد به تکرار اتهامات علیه بنده پرداختند که پیشتر و طی چهار سال گذشته بارها از تریبون‌های مختلف از جمله رسانه ملی و خانه ملت بیان شد اما شاید لازم باشد که شما را دعوت کنم به مطالعه دوباره حقوق ملت در فصل سوم قانون اساسی، آنجا که می‌گوید همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در برابر قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.
در پایان مقابل جنابعالی و سایر وکلای ملت که در احقاق حقوق شهروندی جمهوری اسلامی کوشا هستند سر تعظیم فرود می‌آورم و از خداوند متعال می‌خواهم که حق رفیق راهتان باشد.
مهدی هاشمی بهرامانی».
علی لاریجانی رییس مجلس همچنین گفت: مطلب ایشان مفصل‌تر بود اما چون ما باید قانونا دو برابر زمان را اختصاص می‌دادیم بخشی از مطلب را قرائت کردیم.
ساعت 15:49 نماینده مردم بناب پشت تریبون قرار گرفت.
ما از اصولگرای واقعی کشور هستیم و کابینه روحانی را اصولگرای واقعی همراه با اصلاح طلبان واقعی می‌دانیم.
انسان  نباید تصمیمات خود را برمبنای توهم و تخیل قرار دهد. تصمیمات انسان باید از روی علم و آگاهی و شناخت باشد نه توهم و حدسیات و مطالب غیرواقعی.
در انتخابات 24 خرداد، مردم همانطور که به افراطیون دوم خرداد یعنی جبهه مشارکت رای منفی دادند به افراطیون اصولگرا یعنی طالبانیزم هم رای منفی دادند و خط بطلان کشیدند. این خط تفکر فقط 10 درصد از رای را داشتند.
اشکالاتی به کابینه گفتند که سنش بالاست. باید دید کشور در کدام مرحله و شرایط است. اگر اینها آمدند سکانداری کنند به خدا قسم ایثار کردند.
اما درباره فتنه: اولا فتنه را بنده محکوم میکنم. اما کدام فتنه؟ چرا بعد از 4 سال فتنه و فتنه‌گران را مشخص نمیکنند؟ الان هر کسی را در تعارض با منافع خود می بینند به او انگ فتنه می‌زنند. بله کاسب فتنه بلکه دلال فتنه هستید. چرا که بدون علم حرکت می‌کنید.
* فریاد اعتراض تعدادی از نمایندگان.
ادامه سخنان باقری: مشخص کنیم در این کشور بعد از 4 سال چند نفر فتنه گر هستند تا وارد بحث های سیاسی نشود و کاندیدا نشود. نمیخواهیم دادگاهی شود ولی وزارت اطلاعات و دستگاه ها اعلام کنند که شما وارد فعالیت های سیاسی نشوید.
تا کی جریان‌های سیاسی باید از فتنه نان بخورند و به مطامع خود برسند؟
بعد از فرمایشات رهبر انقلاب بعد از 29 خرداد، هرکسی آمده در خیابانها و اعتراض کرده و کشت و کشتار راه انداخته، فتنه‌گرند. ولی قبل از آن برخی در ستادها فعالیت داشتند نمی شود گفت فتنه‌گرند. شورای نگهبان صلاحیت آن کاندیداها را تایید کرده بود.
اگر دستگاه های امنیتی اسناد محکمه پسند دارند درباره برخی افراد، چرا به ما ارائه نمی‌کنند؟ مگر ما نامحرمیم؟ مردم بدانند تا الان هیچ مدرکی مبنی بر مجرم بودن کل کابینه ارائه نکردند و فقط بر اساس توهم خود قضاوت کردند و میخواهند ما را در توهم خود همراه کنند.
اصل بر برائت است و اینکه افرادی که معرفی شدند باتجربه و ریشه دار و اخلاقمدار و خردمند هستند. کابینه کابینه عقلاست.  هرچند من درباره برخی نقطه نظراتی دارم.
ای کاش همه افرادی که منتسب به جریان اصلاح طلبان هستند مانند افراد معرفی شده و مانند تابش ها و پزشکیان ها و نوبخت ها بودند و برخی از ما اصولگرایان هم مانند اینها بودیم.
* درخواست تعدادی از نمایندگان برای تذکر به سخنان باقری/ لاریجانی: بعدا تذکرات را گوش میکنیم. الان رای نمیگیریم. با رای فاصله چند روزه داریم.
* تذکر توکلی به لاریجانی: ماده 226 درباره استیضاح وقتی صحبت میکند. بر اساس این ماده، تصریح نشده که رئیس جمهور میتواند وقتش را به نماینده بدهد/ لاریجانی: این تشخیص شماست ولی من تامل کردم و نظر بنده این است که می‌تواند. تشخیص من اینجا ملاک است.
*ساعت 16:00؛ علی مطهری به عنوان موافق کلیات پشت تریبون قرار گرفت.
وی وقت خود را از دولت گرفته است و از وقت دولت استفاده می‌کند.
مطهری گفت: پیروزی گفتمان اعتدال نعمتی برای انقلاب است و نباید کفران کنیم.
برخی نمایندگان محترم موضع گیری صریح وزرای پیشنهادی موضع گیری صریح علیه فتنه را شرط رای گفته‌اند. گرچه با مدارکی که مراجع ذی صلاح در اختیار رئیس جمهور قرار داده‌اند، چنین موضع گیری لازم به نظر نمی رسد. و ممکن است برای رقابت سیاسی باشد. اما این درخواست حق نمایندگان است که از این جهت آسوده خاطر شوند.
باید محل نزاع و بحث مشخص شود. در انتخابات اگر نزاعی داریم باید به رای شورای نگهبان تمکین کنیم حتی اگر قانع نشده باشیم. اشکالی که به رفتار موسوی وارد میکنیم همین است که چرا به قانون تمکین نکنید.
محل بحث این نیست که آیا کسی حق اعتراض به نتیجه انتخابات را دارد یا خیر؟ و راهپیمایی آرام محل بحث نیست. تکلیف این مسائل را قانون اساسی مشخص کرده است.
نباید به گونه‌ای سخن گوییم که برداشت مردم خود و ملل دیگر این باشد که در ایران اساساً حق اعتراض وجود ندارد. نباید به گونه ای سخن بگوییم که بوی تفتیش عقاید از آن به مشام برسد.
به گونه ای سخن نگوییم که گویی اختناق بر کشور حاکم است.
ولایت فقیه ولایت ایدئولوژیک و ضداستبداد است.
مقصود برخی نمایندگان که میگویند موضع برخی وزرا در خصوص حوادث 88 باید روشن باشد، این است که اگر جزو  معترضان بودند نباید بعد از اعلام شورای نگهبان اعتراض میکردند. با این نگاه هیچیک از وزرای پیشنهادی چنین رفتاری در سال 88 نداشتند و ذمه آنها از این مساله بری است.
اگر کسانی مدعی اند که چنین افرادی وجود دارند، دلیل بیاورند که البینة علی‌المدعی.
نعمت زاده و زنگنه در حوزه کار خود یگانه‌اند. وزرای پیشنهادی در سطح بالاتری نسبت به وزرای دولت قبلی هستند. هرچند یکی دو وزیر پیشنهادی پایین تر از تراز این کابینه هستند.
ساعت 16:12 قوامی، در موافقت از کلیات کابینه پشت تریبون قرار گرفت.
شرایط امروز اقتصادی کشور طوفانی است و باید کشتی را به کشتی‌بان باتجربه داد نه کشتی‌بان جوان.
کابینه شرکت سهامی نیست و اتفاقاً بر عکس طبق مشی اعتدالی رئیس جمهور است.
ساعت 16:19 جواد جهانگیرزاده در موافقت از کلیات کابینه پشت تریبون قرار گرفت.
وی گفت: بحث‌هایی که امروز مطرح می‌شود برای تقویت دولت است.
دوستان راجع به سن خیلی صحبت کردند. در خصوص خود مجلس، هر دوره مجلس، میانگین سن نمایندگان افزایش یافته. آیا این چیز بدی است؟ اگر درباره مجلس خوب است چرا در دولت بد باشد؟
تجربه 34 ساله انقلاب را مگر میخواهیم کنار بگذاریم؟ این منافی استفاده از نیروهای خلاق و جوان نیست اما شرایط کشور و انقلاب چه به لحاظ مسائل اقتصادی و بین المللی ایجاب میکند که از عنصر تجربه استفاده کنیم.
موضوع سن را باید موضوعی فرعی تلقی کرد.
وضعیت معیشت مردم بسیار مهم است.کسانی باید بیایند که تجربیات موفقی داشته باشند. تلقی رئیس جمهور محترم این است که این تیم هماهنگ است.
هیچ جای قانون به رئیس جمهور تکلیف نکرده که در این محدوده سنی باید وزیر معرفی کنید.
گفتند کابینه شرکت سهامی است. اگر رحمانی فضلی و پورمحمدی که اصولگرا هستند را معرفی نمیکردند نمی گفتید انحصارگرایی کردند؟ پس چگونه رئیس جمهور باید عمل کند؟
برخی اظهارات به اعتقاد من در شان مجلس نیست. با عرض پوزش از برادر بسیار بزرگواری که گفتند. چه توجیهی دارد از لفظ "کودتای سفید" درباره رئیس جمهوری با این سابقه استفاده کنیم؟
خود رئیس جمهور میگوید کسی از من سهم نخواسته و برمن فشار نیاوردند اما برخی میگویند از تو سهم خواستند! این علم غیب را از کجا آوردید؟
باید بگذاریم دولت شروع کند و امیدوار باشیم دولت یازدهم موفق‌ترین دولت باشد.
امیدوارم رای قاطعی به دولت بدهیم.
ساعت 16:26: داوتگری به عنوان پنجمین نماینده‌ای که از وقت رئیس‌جمهور استفاده می‌کند، برای موافقت با کلیات کابینه و برنامه های دولت پشت تریبون قرار گرفت.
وی گفت: برنامه های رئیس جمهور در مذاکرات مغفول مانده است. برنامه ها با وظایف قانونی وزارتخانه ها تطبیق دارد.
وال استریت ژورنال ارگان صهیونیست ها علیه دکتر ظریف حمله شدیدی کرده. چرا می گویید دشمنان از معرفی وزیر پیشنهادی خارجه استقبال کرده است؟
حضور دکتر رحمانی فضلی با 5 سال سابقه ریاست دیوان کشور نشانگر توجه دکتر روحانی به مسئله نظارت است و دولت پاکدستی را نوید می‌دهد.
ساعت 16:34 محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور پشت تریبون قرار گرفت.
وی گفت که همواره نمایندگان را از خود می‌دانسته است.
نوبخت از برنامه اقتصادی دولت دفاع کرد. وی گفت که هدف اصلی برنامه دولت بهبود معیشت است.
گفتند وضعیت پرداخت یارانه ها مبهم است ولی باید گفت قانون پرداخت یارانه ها مادامی که اصلاح نشود، مورد اجرا قرار می گیرد. پرداخت یارانه ها تا پایان مرحله نخست و آغاز مرحله دوم به همین شکل ادامه می یابد. البته سیاست ما این است که در مرحله دوم افزایش یارانه ها را به سمت اقشار کم درآمد ببریم.
در خصوص هماهنگ تیم اقتصادی دولت نیز تردیدی وجود ندارد.
گفتند آقای روحانی گفته مشکلات کشور را 100 روزه حل میکند. هیچوقت روحانی نگفته که من 100 روزه مشکلات کشور را حل می‌کنم. بلکه آنچه تسریع شد و الان هم مورد تاکید حقیر است، این است که ما برای حل مشکلات اقتصادی برنامه داریم و حتی برای 100 روز اول برنامه داریم.
در صد روز اول تقدیم لایحه بودجه 93 را تقدیم میکنیم. دولت خود را موظف میداند قبل از 15 آذر لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند.
ساعت 16:44 اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور پشت تریبون قرار گرفت.
جهانگیری گفت: آقای روحانی در آخر بحث که فردا یا پس فردا خواهد بود، خودشان نیز صحبت هایی خواهند داشت.
معاون اول رئیس جمهور از نمایندگان، رئیس مجلس، موافقان و مخالفان تشکر کرد.
وی افزود: دولت روحانی در شرایط خاصی مسئولیت را به عهده می‌گیرد. ما هم در ابعاد داخلی و هم بین المللی نیازمند تفاهم  جدی هستیم.دشمنان کینه توز و بخصوص رژیم صهیونیستی وانمود میکنند هیچ اتفاقی نیفتاده و فضا را علیه ملت ایران و جمهوری اسلامی نگهدارد.
باید از فرصتی که ملت از انتخابات 24 خرداد فراهم کرد استفاده کنیم. ملت هرگاه لازم بوده حرکتی انجام دهد که در سرنوشت کشور و انقلاب تعیین کننده باشد، انجام داده و ادامه اش برعهده ما مسئولان است.
رای روحانی در مناطق محروم از تعداد بیشتری برخوردار بود.
روحانی دستور داد در کارگروه ها روی 2 موضوع تحلیل وضع موجود و تدوین برنامه های کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت بررسی شود. و کار دیگری که سپرده شد همین موضوع  کابینه بود.
این برای نخستین بار است که به تعابیر اساتید اقتصاد کشور، چنین برنامه مدونی رئیس جمهور برای چهارسال بعدش دارد. البته همه اینها یا قوانین جاری است یا باید قوانینش به مجلس برای تصویب تقدیم شود.
برخی گفتند اقتصاد مقاومتی در این برنامه ها دیده نشده که کاملاً اشتباه است.
دولت در تمام بخش ها اهداف و اولویت و راهبردهایش را به صورت ریز مطرح کرده است.
سازمان مدیریت کشور آسیب جدی دیده و باید بازسازی شود. آنها که دستشان در کار است میدانند که وضعیت مدیریت کشور چقدر نابسامان است.
در بخش برنامه، یک برنامه کاملی دولت آقای روحانی به مجلس داده و برنامه کاملی در کشوی وی وجود دارد که میداند چه کند.
اینکه  گفته می شود کابینه مسن است، اولا باید بگویند با کجا دارند مقایسه میکنند؟ بله اول انقلاب همه مسئولان در سن و سال جوان بودند و افراد دیگر که کنار گذاشته شدند از رژیم سابق بودند. من خودم در 26 سال نماینده مجلس شدم.
در یکی از ملاقاتهای من در اصفهان، وزیر خارجه یکی از کشورها می گفت من اندازه سن شما وزیر خارجه هستم.
کابینه پیشنهادی در مقایسه با هیچکدام از کابینه های کشورهای همسایه بالا نیست. مخالفان یک مقاله علمی ارائه دهند که گفته باشد اگر سن بالا برود قدرت مدیریت پایین می آید.
بعضی اشکالی در کابینه نمی بینند و فقط میگویند سن کابینه بالاست.
وضع موجود کشور بخشی‌اش نتیجه تحریم‌ها و بخشی نتیجه نوع مدیریت است. ما 500-600 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم و باید ببینیم چگونه هزینه شده.
این کابینه یک شرکت سهامی نیست. بلکه فراجناحی است و همه جناح ها فکر میکنند در این کابینه حضور دارند.
انسجام در همه تیم دولت و بخصوص تیم اقتصادی در حد اعلاست. من در کابینه هاشمی در مجلس بودم و در کابینه خاتمی در دولت و در این دولت هم در کابینه. شهادت میدهم در هیچ دولتی تیم اقتصادی به این انسجام نبوده.
روحانی با وزرا شرط کرده قانونگرایی و التزام به ولایت فقیه و شخص ولی فقیه باید وجود داشته باشد. ایشان در جمع گفتند اگر بدانیم رهبر معظم انقلاب راضی نیستند فردی در کابینه باشند یک لحظه تردید نمیکنم که نباید در کابینه باشند.
شما چرا به خالص ترین افراد میگویید جزو فتنه بودند؟
به فتنه قوه قضائیه و اطلاعات رسیدگی کردند. اینها که به عنوان وزیر انتخاب شدند استعلام از همه دستگاه ها گرفته شده و پاک‌ترین استعلام‌ها را دارند.
جهانگیری در ادامه به قرائت بخشی از میثاق‌نامه روحانی با وزرای پیشنهادی و کابینه یازدهم پرداخت.
ساعت 17:10 لاریجانی: درباره کلیات همه موافقان و مخالفان و دولت صحبت کردند. الان به  نوبت بحث وزیر آموزش و پرورش است.
پاسخ اکبر ترکان به نطق حکیمی‌پور در مجلس قرائت شد: من آنچه حکیمی به زبان آورد را نمونه تهمت زدن و بیموالاتی از تریبون مجلس می دانم و انتظار دارم نامبرده آنچه به زبان آوردند را با دلایل و استنادات ارائه کنند.
ادامه مطلب ...

موضوع مطلب :

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 680
  • بازدید دیروز: 1599
  • کل بازدیدها: 13148416
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 680
  • بازدید دیروز: 1599
  • کل بازدیدها: 13148416